فصل نخست کاوش باستان شناختی شهر تاریخی کولغان در قشم پایان یافت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: فصل نخست کاوش باستان شناختی شهر «کولغان» شامل خوانا سازی فضاهای معماری ضلع شمال شرقی، کاوش و لای روبی آب انبارها و تعیین حریم‌ محوطه پایان یافت. سید محمد امین جعفری حسینی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در قشم افزود: شهر تاریخی کولغان […]

اشتراک گذاری
03 آبان 1400
188 بازدید
کد مطلب : 126

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: فصل نخست کاوش باستان شناختی شهر «کولغان» شامل خوانا سازی فضاهای معماری ضلع شمال شرقی، کاوش و لای روبی آب انبارها و تعیین حریم‌ محوطه پایان یافت.

سید محمد امین جعفری حسینی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در قشم افزود: شهر تاریخی کولغان که روی صخره و مشرف به دریا در مجاورت شهر قشم قرار دارد و سامان دهی آن توسط سازمان منطقه آزاد قشم اجرا شد، ظرفیت ارزشمندی برای حوزه گردشگری در این منطقه توریستی کشور است.

وی به ثبت شهر تاریخی کولغان در فهرست آثار ملی کشور در سال ۱۳۷۷ اشاره و تصریح کرد: فصل اول کاوش باستان شناسی این محوطه در آذر ماه سال جاری با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کل کشور آغاز شد.
جعفری حسینی افزود: این محوطه تاریخی حدود ۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد و براساس شواهد باستان شناسی کوچه ها و خیابان های شهر کولغان در جهت شمالی – جنوبی است و استحکامات دفاعی در بخش شمالی شهر واقع شده است.
وی ادامه داد: موارد فرهنگی دوران های مختلف، بخصوص دوران اسلامی در سطح محوطه دیده می شود که نشان از تداوم فعالیت های طولانی در این مکان دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سبک معماری و سفال های یافت شده در این شهر که به دوران ساسانی و اسلامی مربوط می شود نشانه حضور ایرانیان در شمال خلیج فارس و کنترل آبراهه هرمز در دوره های گذشته تاریخی است.
جعفری حسینی اظهار کرد: مواد فرهنگی یافت شده از فصل اول کاوش باستان شناسی در این مکان از تبادل تجاری و اقتصادی ساکنان این شهر با دیگر مناطق خلیج فارس و اقیانوس هند نشان دارد.
وی افزود: محوطه شهر تاریخی کولغان تبدیل به یک سایت – موزه را دارد و موقعیت آن در ساحل شمال غربی شهر قشم و جنب باغ موزه گیاه شناسی یکی از بهترین مکان ها برای جذب گردشگر است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: جلوه های معماری، برکه های آب، کانال دستکند، برج دیده بانی شهر تاریخی کولغان از جمله جاذبه های تاریخی این محوطه است.
قدمت شهر تاریخی کولغان به دوره ساسانیان می رسد و سکونت و فعالیت های تجاری این شهر تا دوره های میانه و‌ متأخر اسلامی ادامه داشت.
ایرنا

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *